گیلان - رشت - داخل بوستان ملت
09925481435
گیلان - رشت - پارک ملت
09925481435

درباره ما

یکی از فعال ترین انجمن های علمی کشور

انجمن نجوم ثاقب استان گیلان

تاریخچه افتتاح انجمن ثاقب گیلان

تاسیس انجمن نجوم

پس ازمدتها کار آموزش نجوم در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان گیلان و بررسی نتایج و تاثیرات آن در جامعه به این نتیجه رسیدیم که تشکیل یک انجمن نجوم آماتوری مستقل و غیرانتفاعی با هدف آموزش و ترویج دانش ستاره شناسی دربین عموم مردم دراین استان لازم و ضروری است .
لذا تصمیم گرفتیم انجمن نجوم ثاقب گیلان را بنیان نهیم . باشد که درراستای شناساندن این علم زیبا به عموم علاقمندان و فراهم کردن یک محیط مناسب علمی برای شناسایی و پرورش استعداد های علمی افراد و گسترش دانش ستاره شناسی گامی مفید برداشته شود .
بدین ترتیب بود که این مرکز درخردادسال ۱۳۷۹ ( میلادی : ) دربوستان ملت رشت شکل گرفت و تحت عنوان انجمن نجوم ثاقب گیلان به ثبت رسید .

در طی فرایند۲۳ سال فعالیت مستمرو پیوسته این مرکز ؛ علیرغم بسیاری از ناملایمات و مشکلات ؛ منشاء و مبداء بسیاری از فعالیتهای نجومی و تشکیل مراکز نجومی در سطح استان و کشور شد . 

کتاب و مقالات زیادی توسط اعضاء این انجمن درنشریات ملی و بین المللی چاپ و نشر پیدا کرد . 

بچه هایی مخاطب انجمن بودند که الان درنجوم آماتوری و حرفه ای  از اساتید و سر آمدان درسطح ملی و بین المللی هستند .‌

موسسان انجمن نجوم ثاقب استان گیلان

آمنه جاوید

آمنه جاوید

فاطمه جهاندار

فاطمه جهاندار

موسسان انجمن نجوم ثاقب استان گیلان

حامیان اولیه انجمن نجوم ثاقب

اهداف کلی انجمن

یکی از هدف های اصلی انجمن‌های علمی نجوم و ستاره‌شناسی، ترویج دانش و آگاهی عمومی درباره زمینه‌های مختلف علمی مرتبط با نجوم و ستاره‌شناسی است. این انجمن‌ها سعی می‌کنند اطلاعات علمی معتبر و دقیق را به جامعه ارائه دهند تا افراد بتوانند از آگاهی و دانش علمی بهره‌مند شوند. انجمن نجوم ثاقب نیز ترویج دانش آگاهی عمومی را از اهداف خود می داند.

انجمن‌های نجوم و ستاره‌شناسی ثاقب تلاش دارد تا به پژوهش‌ها و تحقیقات علمی کمک کند. ما از طریق ارائه یا حمایت از طرح‌ها و پروژه‌ های پژوهشی، تلاش می کنیم که نقشی در پیشبرد دانش داشته باشیم.

انجمن‌ علمی نجوم و ستاره‌شناسی ثاقب کنفرانس‌ها، سمینارها، کارگاه‌ها و همایش‌های علمی بسیاری را برگزار کرده است. این فعالیت‌ها فرصت‌های خوبی برای محققان و دانشجویان است تا نتایج پژوهش‌های خود را ارائه دهند و از نتایج دیگران باخبر شوند.

انجمن‌ ثاقب می‌توانند همکاری‌های علمی بین دانشجویان یا دانش آموزان و یا حتی محققان را ارتقاء دهد. این همکاری‌ها می‌تواند شامل تبادل اطلاعات، تجربیات و همچنین انجام پروژه‌های مشترک باشد.

رشته نجوم به عنوان یک علم بین رشته ای به ارتقاء آموزش و یادگیری خصوصا در زمینه فیزیک، شیمی، ریاضی و حتی زیست شناسی کمک می کند. انجمن ثاقب در این زمینه‌ها مشغول آموزش به دانش آموزان و علاقه مندان است. ثاقب می‌توانند منابع آموزشی، کارگاه‌ها و دوره‌های آموزشی تخصصی را برگزار کند تا دانش علمی در جامعه افزایش یابد.

انجمن‌های علمی نجوم و ستاره‌شناسی می‌توانند از طریق برنامه‌ها و ویژگی‌های خاص، دانشجویان و علاقه‌مندان به علم را تشویق کنند و حمایت کنند. افراد علاقه مند به ستاره شناسی را گرد هم بیاورد. تیم های رصدی دانش آموزی یا دانشجویی را ایجاد کند.

شما می توانید در برای ارتباط با ما از صفحه تماس با ما استفاده کنید