امروز:

ثبت علائم تجاری مشابه

آیا ثبت علائم تجاری مشابه ممکن است؟

در خصوص ثبت علائم تجاری یا همان برند این مسئله دائما وجود دارد که چه علامتی قابلیت ثبت دارد و هر برندی می بایست درخواست گردد که از نظر مرجع ثبت قابلیت ثبت داشته باشد ؟

اداره ثبت مالکیت و علائم تجاری در جهت حفظ حقوق مادی و معنوی مالکان علائم تجاری پیوسته از ثبت هر گونه نام و علامت تجاری برای متقاضیانی که علائم مشابه یا عین عبارات ثبت شده قبلی درخواست میدهند ممانعت به عمل می آورد ،فلسفه این کار چیست و چه علامتهایی نباید توسط متقاضی درخواست شود؟

پاسخ اینکه هر گونه علامت تجاری مورد درخواست متقاضی نباید در طبقه صنفی مورد نظر متقاضی از مجموع ۴۵ طبقه موجود در علائم تجاری به صورت عین علامت یا مشابه علامت قبلا تقاضا یا ثبت شده باشد.

در خصوص عین عبارت که موضوع کاملا مشخص است اما در خصوص تشابه برای مثال فردی علامت طلاناب رو در طبقه جواهرات به ثبت رسانده اگر شخص دیگری تقاضای علامت تجاری با نام طلاتاب را به اداره ارسال نماید. قطعا با اخطار تشابه علامت در طبقه مورد نظر مواجه خواهد شد یا مثلا فردی علامت یاسمین را در طبقه پوشاک به ثبت رسانده حال اگر فردی عباراتی مثل یاسمن ، جاسمین ، یاسمین ایرانیان یا از این قبیل درخواست نماید قابلیت ثبت نخواهد داشت.

تصور اشتباهی که در خصوص برند وجود دارد این است که با اضافه کردن پسوند و یا پیشوند می توان برند مورد نظر را ثبت کرد اما به واقع این اشتباه است و این عمل فقط در خصوص نام شرکت امکان پذیر می باشد و در ثبت برند با اضافه کردن حتی ۳ یا ۴ پسوند و پیشوند به عبارت قابلیت ثبت نخواهد داشت.

در برخی موارد نیز شاهدیم که فردی علامت مشهوره ای را درخواست مینماید با تصور اینکه این علامت در خاک ایران به ثبت نرسیده که این مورد هم کاملا مردود است و اداره ثبت علائم تجاری مطابق با مفاد قانونی کنوانسیون پاریس ،برای علامت مربوطه اخطار صادر خواهد نمود.

برای مثال فردی در ایران علامت نایک یا آدیداس را بخواهد به ثبت برساند قطعا در جهت حمایت از کنوانسیون پاریس اداره ثبت علائم تجاری اخطار صادر خواهد نمود.


نوشته شده در : دوشنبه 12 شهریور 1397  توسط : زهره رادیو اف تی پی.    نظرات() .

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic